Одним з найбільш відомих і улюблених місць для відпочинку хмельничан є міський парк Михайла Чекмана. Містяни дуже люблять його, адже тут можна дійсно гарно відпочити, насолодитися красою та отримати масу позитивних емоцій. Парк розташований на вулиці Парковій, 1 на правому березі Бузького водосховища. Його площа становить 140 гектарів, тут росте чимала кількість дерев, кущів, є мережа штучних каналів, а також створений людськими руками острів.
Парк Михайла Чекмана: історія
Ще у 1949 році у місті Проскурів (колишня назва Хмельницького) заснували парк. Перші дерева там посадили ще за кілька років до того. Паркова зона простяглася аж на 40 гектарів з правої сторони Бузького водосховища. Парк отримав назву «Комсомольський». Будували його в основному молоді жителі тодішнього міста – піонери і комсомольці.
На території нинішнього парку є острів. Він був створений людьми, які нагорнули землю для того, щоб її не вивозити. Пізніше вже були прориті канали, які допомогли осушити болото, що знаходилося біля річки Плоскої.
Вже з початку 60-х років парк почали дуже активно розбудовувати. Його площа вже становила 60 гектарів. Там було досить багато дерев, квітів і кущів. Пізніше були створені танцювальний майданчик, музична естрада, павільйони, бетонні доріжки, зробили новий вхід до парку. Крім того, був збудований міст зі сторони вулиці Примакова. Більшість робіт виконували представники різноманітних організацій, комсомольці і військові. Приблизно 170 організацій надсилали своїх працівників на розбудову парку. Люди часто працювали у неділю. Це були так звані «недільники».
Вже в 60-ті роки були побудовані різноманітні каруселі, були встановлені нові скульптури, прокладені радіолінії. А у 1966-67 роках було створено 4 озера. Вони були сполучені між собою за допомогою бетонних мостів. В той період також укріплювали береги річки Плоскої. В самому парку встановили 130 лавок.
Парк був місцем, де проводилося багато свят. Особливо це було помітно взимку. У 60-ті роки тут діяла лижна база на 190 місць. З 1967 року в парку проводили свято зими. В основному тут проводили різноманітні заходи для людей робочих спеціальностей. Тут були читальний та шаховий павільйони.
У 1967 році парк назвали на честь 50-ти річчя Жовтня. А у 1993 році парк був перейменований на «Центральний міський парку культури та відпочинку імені 500-річчя м. Хмельницького». Саме тоді ж він отримав статус пам’ятки садово-паркового мистецтва.
А вже у 2008 році парку було надало ім’я Михайла Чекмана – колишнього мера Хмельницького, який трагічно загинув у 2002 році. З 2019 року відбувається реставрація парку, тут встановлюють нові фігури, атракціони, ремонтують дитячі майданчики.
Острів кохання
Під час так званого «народного» будівництва парку у 1949 році люди нагорнули землю, створивши при цьому великий острів. В цьому була практична ціль – землю не потрібно було вивозити. Щоразу у дійстві брало участь приблизно 15 тисяч людей. Тож острів вийшов великий. Острів на викопаному ставку – штучний і дуже красивий. У 1956 році Бузьке водосховище заповнили водою. До острівця був перекинутий місток і він став доступним для людей.
На острові висадили багато дерев. Земля, з якої насипаний острів, була «вийнята» із заплави Південного Бугу. Всього було використано 60 тисяч кубометрів землі. Острів має площу 10 гектарів. Інженер – проектувальник Маланчук вважав, що це буде найкраще місце на землі. Він задумувався як місце відпочинку для трудящих. Острів розташований навпроти впадіння річки Плоскої у Буг. Від річки до острова – 100 метрів.
Острів ніколи не мав офіційної назви. Але ще з кінця 70-х років його іронічно почали називати островом кохання місцеві жителі.
На острові дуже люблять відпочивати туристи. Особливо вони полюбляють це місце взимку, адже до нього можна дійти по кризі.
Цікаві факти про парк імені Чекмана
На даний момент площа парку – 130 гектарів. Тут є 30 видів різноманітних рослин, а також ставки, канали. Тому тут можна взяти в оренду катамарани і човни, на яких зазвичай прогулюються Бузьким водосховищем.
Вхід до парку дуже красивий, адже він прикрашений скульптурами. Наприклад, тут є велика підкова, до якої наречені прикріплюють замки. Крім того, це одне з улюблених місць для весільних фотосесій.
В парку завжди багато дітей, адже тут багато атракціонів і дитячих майданчиків. Для людей старшого віку в парку є чимало лавочок і затишних місць, де можна посидіти і відпочити.
Парк є історичним місцем, адже звідси виникло місто. Саме тут колись виник населений пункт із назвою Плоскирівці. Пізніше це місто Хмельницький. У 2000 році тут був встановлений пам’ятний камінь, приурочений до дати заснування міста Хмельницького.
У парку є майданчик, який виготовив з металобрухту майстер Микола Мазур. А також тут є композиція «Космос», що має у складі величезний космічний корабель.
Парк імені Михайла Чекмана – одна з візитівок міста Хмельницький. Тут дійсно комфортно та приємно прогулятися і відпочити.
Більше цікавих місць які можна відвідати у Хмельницькому, дивіться на нашому сайті.