Хмельницька область не вважається розкрученим туристичним регіоном, проте вона має унікальні куточки природи, що відкривають ідеальні можливості для неперевершеного відпочинку.
Такою унікальною локацією, яку для вікенду навіть часто обирають деякі відомі політики та представники вищих кіл влади, є Голубі озера Стригани. Детально про ці водойми з чистою прозорою водою, про їх створення, особливості та види й переваги відпочинку біля них розповість подальший текст.
Місце розташування та походження
Знайти такий озерний каскад, що приваблює мандрівників та місцевих претендентів на релаксацію, можна в північній частині Хмельницької області.
За кілька кілометрів від них розташовується містечко Славута, а практично поруч – залізнична станція Славута-2. На ці водойми в теплу пору року залюбки приїздять як мешканці Хмельницька, так і ті, хто має житло в найближчих довколишніх селищах та містах, зокрема, Шепетівці та Нетішині.
Історія Голубих озер (Стригани – це село, що знаходиться поряд із ними) є досить прозаїчною. У минулому вони були піщано-торф’яними кар’єрами. Пісок та торф, які в них видобувалися за радянських часів, використовувався з промисловою метою. Ці гірські породи застосовували для виготовлення залізобетонної продукції. За даними джерел, відповідні вироби мали безпосереднє відношення до спорудження об’єктів стратегічного призначення.
Пізніше кар’єри заповнили води підземних джерел. Дно у них здебільшого є піщаним, а вода навіть у спеку залишається прохолодною, проте не настільки, щоб вона була непридатною для купання.
Територіально група відповідних карстових озер, яких у регіоні налічується вісім, належать до складу гідрологічного заказника «Блакитне озеро». Їх походження пояснює значну глибину цих штучних водойм, що в середньому становить 5,5 метрів, а в максимально глибоких западинах сягає до 15 метрів.
Яка флора й фауна відрізняє озера Стригани (Хмельниччина)?
На узбережжі цих гідрологічних перлин Хмельницької області можна побачити лісові масиви. Переважно вони є хвойними, тобто сосновими. Сосни тут дійсно могутні. Рідше у відповідній місцевості ростуть дерева листяних порід, зокрема, берези.
Серед трав’янистих рослин поблизу таких озерець можна побачити лохину та чорницю, росичку круглолисту, валеріану, вовчі ягоди та плаун колючий. А на водній гладі влітку красуються дивовижні, білосніжні квіти латаття.
Тваринний світ такого куточка Хмельниччини не можна назвати бідним. Він включає ящірок, бобрів, лисиць, борсуків, вепрів та козуль. А ще тут водиться декілька видів водоплавних птахів, у тому числі дикі качки, та граційні лебеді. Залітають сюди й лелеки. У воді мешкають раки та павуки.
А оскільки в ній ще і багато риби, сюди часто приїздять відпочивальники й любителі «тихого полювання», яких цікавить успішна риболовля – Голубі озера в Стриганах зариблені карасем, пліткою та коропом. Зустрічаються в них і хижаки – на вудку є можливість зловити зубасту щуку або ставкового окуня.

Актуальна інформація для туристів
Ця локація вабить не лише тих відпочивальників, що є заповзятими риболовами й люблять збирати лісові ягоди.
Вона підходить для приємного купання й незабутнього пляжного відпочинку. Мальовничі пейзажі та озерні краєвиди приводять у захват естетів та стають ефектною фотозоною для любителів селфі.
З весни до осені напрочуд гарна та різнобарвна тутешня природа милує погляд своїх гостей.
Цікаво, що цей такий куточок Хмельницької області обирають не тільки для дозвілля у вихідний день. Чимало туристів, що шукають релаксу, приїздять на відпочинок в Стригани на тривалий період, від тижня до місяця.
Декілька водойм з цього каскаду, що є окрасою Поділля, мають узбережжя, зручні для встановлення наметів. На думку багатьох туристів, Блакитні озера Хмельниччини доволі схожі з Шацькими озерами, що на Волині.
Хоча в них мандрівники купаються та плавають, вхід у воду для таких процедур у багатьох місцях не є зручним через те, що берег поріс очеретом та іншою прибережною рослинністю. Зате мулу на дні нема.
Велику пляжну зону з золотим пісочком можна знайти на другому озері. Її вподобали туристи, що приїздять сюди власним транспортом. На світанку там, де розлилися озера Стригани (Хмельниччина), зазвичай панує тиша.
А пізніше, коли прибуває натовп відпочивальників, і ця місцевість наповнюється гамором. Деякі її гості встановлюють на відповідній території не лише намети, але й натягають сітки для гри у волейбол, вішають гамаки й умикають гучну музику. Так буває тут у високий сезон.
Наприкінці літа відвідувачів цих водойм стає набагато менше. Хоча любителі усамітнення завжди можуть знайти собі затишний та тихий куточок на боці, протилежному від зони пляжу, або біля третього озера. Ця водойма є порівняно невеликою, і вода в ній має легкий рудуватий відтінок. Проте краєвиди такого озерця є найкрасивішими.
Останні озера каскаду для купання не підійдуть, зате для успішної риболовлі вони стануть відмінним варіантом.

Як дістатись до Голубих озер на Хмельниччині
У пішій доступності від Стриганів знаходиться село Крупець. Між цими населеними пунктами – кілька кілометрів, які активні туристи без зусиль здолають пішки.
Між Крупцем та обласним центром налагоджене автобусне сполучення. Автобус із Хмельницького у відповідному напрямку курсує кілька разів на день. Розклад його руху краще уточнити завчасно, напередодні поїздки.
Інші відпочивальники спочатку доїздять до міста Славути, а в ньому пересідають на автобус, що прямує до Нетішина. Ці рейси курсують дуже часто.
На власному автомобілі слід їхати від Хмельницького в північному напрямку до Крупця. Ця подорож, під час якої ви минатимете міста Старокостянтинів та Шепетівку, займе близько двох годин. Поворот у Крупці на Стригани знаходиться за храмом Святої Марії троєручиці. Далі шлях пролягає вузьким металевим мостом, який прокладений через річку Горинь. Дорогою ви побачите пам’ятник-погруддя Тараса Шевченка.
Заїхавши до лісу, ви побачите перше озеро. Біля цієї водойми спиняється найбільше відпочивальників. Місця під стоянку авто можна знайти біля озера другого або третього.
Чимало хмельничан вважають, що найкращі місця для відпочинку – біля Голубих озер у їхній області.

Цікаві факти
Назва цих водойм з кольором їх води ніяк не пов’язана – імовірніше, вона має відношення до назви заказника, на території якого знаходяться дані гідрологічні перлини.
Інший природний парк, розташований поруч – «Мале Полісся». У відповідній місцевості часто проводяться спеціальні туристичні маршрути з екскурсіями для дорослих та для дітей шкільного віку.
Претенденти на комфорт можуть зупинитися не в наметі, а в розкішному особняку, з якого відкривається вид на озера – і така локація для вибагливих мандрівників, що називається «Сосновий бір», біля них є. Інфраструктура цього закладу включає дерев’яні альтанки, громадські вбиральні та сауну.
Орендувати житло курортникам пропонують і мешканці села Стригани. Його середня ціна – 500 гривень на добу.
Неподалік від найбільшого озера є продуктова крамниця «Берізка», а от інтернет у цій місцевості ловить погано.

Розповідають, що тут раніше любив відпочивати Леонід Кучма, а ще сюди частенько навідується донька Юлії Тимошенко. Можливо, це просто легенди Голубих озер в Стриганах, якими місцеві мешканці хочуть розпалити цікавість туристів до цієї локації, яка, звісно ж, варта уваги.
Більше про туризм у Хмельницьку та області читайте за посиланням.