Бакота – одне з найпопулярніших туристичних місць, куди їдуть тисячі людей щороку. Це – територія, яка розміщена за 55 кілометрів від міста Кам’янець-Подільський і являє собою затоку в оточенні неймовірних подільських краєвидів.
Бакота – туристична «зірка» не тільки Поділля, а й всієї України. Особливо популярною стала в останні роки. Що ж це за місцевість та чим вона цікава?
Історія села
Більшість з нас звикли думати, що Бакота – це лише затоплене село, яке зникло з карти для того, щоб була створена ГЕС на Дністрі. Але насправді цей населений пункт має дуже давню історію. Адже він існував ще тоді, коли не було Львова і Кам’янця-Подільського. Як виникла Бакота сказати можуть лише археологи, адже саме вони знаходили у цій місцевості давні пам’ятки, яким по кілька тисяч років. Тут були капища і святилища, а у місцевих печерах жили люди і приносили жертви богам та ховали своїх родичів. Проте вперше про дане село згадується у літописі за 1240 рік. Але тоді це було велике і гарне місто, «столиця» Дністровського Пониззя. Площа міста – приблизно 10 гектарів і жило тут до 3-х тисяч мешканців. Місто за площею займало б третину тодішнього Києва. Тут існував Бакотський замок, який був збудований за сприяння князя Данила Галицького. Замок зруйнували татари, у 1362 році його було відбудовано, а у 1431 році повністю і остаточно знищено.
У 1430 році місто Бакота – це центр волості, а вже через рік вона стала нейтральним прикордонним районом між Польським Королівством і Литвою. У 1431 році місцеві жителі вирішили проголосити незалежність, паралельно влаштувавши тут бунт і вбивши своїх поміщиків. Та через кілька років польська влада не лише придушила бунт, а й спалила будинки, зруйнувала замок і розігнала місцеве населення. З того часу, це просто село, містом Бакота більше ніколи не стала.
Наступні століття життя в Бакоті було відносно спокійним, а приємний клімат, родючі землі, чисті води Дністра робили проживання тут комфортним. З 1918 року вона була прикордонним місцем, адже тут розпочинався кордон Румунії. Було чимало заборон, адже стояли загорожі і застави, тут не можна було співати і свистіти, голосно розмовляти і носити яскравий одяг. Тут не було голоду і воєнні дії Другої світової обійшли це місце стороною. А от після голоду 1947 року кількість населення значно зменшилась.
Бакота Хмельницька обл. проіснувала до 1981 року. Десь у 70-х роках було вирішено створити Дністровський гідровузол, а для цього варто було затопити кілька сіл, серед яких не лише Бакота, а й багато інших. Людям дали сім років, щоб переїхати на нові місця, облаштуватися. Влада давала певну компенсацію, а якщо людина сама руйнувала свою хату або вирізала садок, то отримувала додаткові кошти. Таким чином, до 1981 року долина, в якій розміщувались села, була повністю розчищена. Кілька років поступово вона наповнювалась водою.
Для чого затопили Бакоту? Інакше не було можливості заповнити долину водою, яка б дозволяла працювати Новодністровській ГЕС. Все відбувалося поступово. Практично з 1973 року повільно, але невпинно руйнувалась Бакота і навколишні села, тоді повільно підвищувався рівень води. Місцеві жителі пригадують, що це було гарне село як і ті, що розташовувалися поруч. 14 серпня щороку сюди приїжджають колишні мешканці цього населеного пункту, яких стає все менше або які уже мають дуже поважний вік.
Відпочинок в Бакоті
Бакота – це не затоплене село, а ціла смуга, яка простягається приблизно на 1600 га. Це узагальнена назва даної місцевості. Основою красою є Бакотська затока і долина з унікальним мікрокліматом. Тут досить тепло вже в квітні.
Як називають Бакоту? Не інакше як Атлантидою, адже ходять легенди, що води водосховища ховають садки, хати і інколи можна навіть побачити шпиль церкви. Це вигадки, адже храму у селі не було з 1937 року, а долина перед затопленням була повністю зачищена, чому є фотопідтвердження. Але туристам приємно думати, що дане місце приховує щось унікальне і незвичне. Хоча колишні місцеві жителі досить спокійно розповідають про своє село і його зникнення. Адже воно утворило одну з найкрасивіших місцин на землі.
Бакота цікаві місця має, хоч основна її функція – це звичайний рефлексуючий відпочинок. Адже тут можна купатися, дихати чистим повітрям, насолоджуватися теплом, пити воду із цілющих джерел, мріяти. А ще тут займаються серфінгом, плавають на катерах, катамаранах, яхтах. Можна політати на параплані, зробити собі джип-тур. Детальнішу інформацію варто дізнатися у Туристичному інформаційному центрі Бакоти або в адміністрації села Стара Ушиця, на територія якої і знаходиться затоплене селище.
Крім природних принад, тут є і історичні, релігійні та археологічні, причому всі в одному місці. Це Бакотський скельний монастир. Кажуть, що тут ще в доісторичні часи були язичницькі капища. А вже в 12 столітті в печерах Білої гори був заснований монастир. Він часто руйнувався як через природні причини, так і від людських рук. Зараз у цьому монастирі три печери, їх можна подивитися навіть без гіда. Це недіючий монастир, але тут приходять як туристи, так і паломники різних конфесій.
А ще над монастирем знаходиться оглядовий майданчик «Біла гора».
Нижче від монастиря є 3 джерела з чистою питною водою. Люди кажуть, що вода з даних джерел лікує різні хвороби.
Також досить цікавою і незвичною за формою є скеля «Курник». Вона нагадує людську голову і з неї відкривається красивий вид на річку Дністер.
Як доїхати?
У 2016 році була створена Старошицька ОТГ, до якої увійшла і Бакота. До цієї пори тут мало думали і про туризм, і про дороги. Тому з ними тут трохи проблематично. Але все ж найкраще сюди їхати своїм авто або з у складі туристичної групи. Якщо ж вам хочеться дістатися самостійно, то варто з Хмельницького чи Кам’янця-Подільського автобусом поїхати до найближчих сіл – Старої Ушиці чи Гораївки. А з них до місця призначення потрібно пройти ще кілька кілометрів.
Тут немає готелів чи комплексів у звичному для нас розумінні. Туризм лише зривається і в основному пожити можна у зелених садибах. Вони пропонують мінімальний комфорт, зате чудовий вид, привітність та спокій. Гостьові будиночки такого типу можна знайти у селах Каштанівка, Стара Ушиця, Колодіївка. До того ж, варто моніторити ситуацію і в Інтернеті, адже з розвитком ОТГ з’являється все більше садиб, які пропонують житло і послуги.
Проживати можна в Кам’янці – Подільському та селах навколо нього. Ось тут уже є достатня кількість готелів і баз для відпочинку. До речі, проживати можна і в Чернівецькій області, яка розміщується «під боком».
Тут можна розміститися і з наметами. Місце має кримський клімат і вже в травні можна заночувати у наметі. А ще тут небагато дощів, тому навіть у таких польових умовах буде зручно.
Бакота – це щось містичне, незвичне і разом з тим неймовірно гарне. Обов’язково відвідайте цю українську Атлантиду і відчуйте її дух.